Olejki aromaterapeutyczne — przewodnik po ich skutecznym stosowaniu

Aromaterapia jest alternatywą dla tradycyjnej medycyny, która wykorzystuje niestabilne płynne surowce roślinne znane jako „olejki eteryczne” oraz inne zapachowe mieszanki składników pochodzenia roślinnego w celu poprawy nastroju lub stanu zdrowia człowieka. Ostatnie dowody ekspertów wykazały, że aromaterapia przyniesie korzyści wielu znanym problemom zdrowotnym.

Aromaterapia to ogólny termin odnoszący się do szeregu tradycji, które wykorzystują olejki eteryczne często w połączeniu z innymi niekonwencjonalnymi praktykami medycznymi i duchowymi ideologiami. Najbardziej praktyczne zastosowanie tych produktów obejmuje produkty do masażu, lekarstwa lub wszelkie zastosowania miejscowe, które obejmują użycie prawdziwych, czystych olejków eterycznych w ich produktach.

Czym są olejki aromaterapeutyczne?

Olejki eteryczne stosowane w aromaterapii różnią się składem chemicznym od innych produktów ziołowych. W aromaterapii wykorzystuje się czyste, naturalne, niemodyfikowane esencje aromatyczne (olejki eteryczne) i hydrolaty (zawiesiny koloidalne), które pochodzą z surowców botanicznych. Substancje te mogą mieć szeroki zakres efektów terapeutycznych i oddziaływać na organizm.

Wielu z nas używało już tych olejków w codziennym życiu. Wiele earlier do zębów i płynów do płukania ust zawiera te olejki, podobnie jak wiele specjalnych produktów pielęgnacyjnych i perfum. Istnieją pewne wypieki, które są wytwarzane przy użyciu olejków eterycznych. Aromaterapia polega na terapeutycznym wykorzystaniu tych olejków do celów zdrowotnych.

Aromaterapia wykorzystuje esencje zebrane z roślin, ponieważ jest to zabieg botaniczny lub środek roślinny. Leczenie homeopatyczne, mieszanki ziołowe i zabiegi kwiatowe to również przykłady terapii botanicznych.

Jak stosować olejki aromaterapeutyczne?

Olejki aromaterapeutyczne mogą być przydatne na wiele różnych sposobów. Są poręczne w użyciu, a większość zastosowań aromaterapeutycznych wymaga jedynie użycia bardzo niewielkiej ilości olejku.

Zastosowanie miejscowe
Olejki aromaterapeutyczne można stosować miejscowo w formie Olejek Z Klementynki masażu, nacierania alkoholem, nacierania solą i All rightładvertów. W każdym przypadku olejek eteryczny należy połączyć z „olejem nośnikowym” w określonym stosunku rozcieńczenia, aby ułatwić aplikację. Oleje ze słodkich migdałów, pestek winogron i oliwy z oliwek są odpowiednimi olejami nośnikowymi. Olejki aromaterapeutyczne można również dodawać do soli do kąpieli, olejków lub mleka i wlewać do kąpieli stóp lub wanny.

Inhalacja
Przykładowe metody inhalacji z wykorzystaniem olejków eterycznych obejmują dyfuzję za pomocą nebulizatora w celu rozpylenia w powietrzu drobnej mgiełki, inhalację parą wodną oparów olejków wprowadzonych do gorącej wody lub bezpośrednie wdychanie poprzez dodanie kropli olejków aromaterapeutycznych na chusteczkę lub wacik do inhalacji, lub wcierając kilka kropli w dłonie i przykładając bańki do nosa i ust.

Wewnętrzne zastosowanie olejków eterycznych
Stosowanie olejków doustnie może być bezpieczne i skuteczne, ale powinno być wykonywane tylko przez osoby, które mają szczegółową wiedzę na temat olejków eterycznych lub pod kierunkiem doświadczonego aromaterapeuty. Niektóre bardzo popularne olejki, takie jak eukaliptus, są szczególnie toksyczne, gdy są stosowane wewnętrznie.

Pielęgnacja i bezpieczne stosowanie olejków aromaterapeutycznych

Istnieją pewne problemy z bezpieczeństwem podczas obchodzenia się i używania olejków aromaterapeutycznych, ponieważ są just one specific bardzo skoncentrowane, więc mogą podrażniać skórę, gdy są używane, jeśli nie są rozcieńczone olejem nośnikowym. Wiele z ravensara aromatica tych olejków eterycznych zawiera związki chemiczne, które są uczulające, co oznacza, że po wielokrotnym użyciu będą powodować reakcje skórne.

Podczas gdy niektórzy uważają, że przyjmowanie niektórych olejków eterycznych jest korzystne, specjaliści od aromaterapii nie proponują samodzielnej recepty ze względu na wysoce toksyczny charakter niektórych olejków. Zafałszowane oleje mogą również stwarzać problemy w zależności od rodzaju użytej substancji.

Czyste olejki eteryczne są produktami naturalnymi i nie zawierają konserwantów ani dodatków, dlatego niezbędne jest prawidłowe przechowywanie i obchodzenie się z tymi produktami. Niektóre z nich mogą być również dość niebezpieczne, jeśli nie są odpowiednio obsługiwane. Należy zatem podjąć podstawowe procedury, aby upewnić się co do kwestii bezpieczeństwa, a także wartości przechowywanych olejów. Niektóre olejki aromaterapeutyczne są również wysoce łatwopalne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *